Covid-19 Nedir?

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-COV-2 virüsü neden olmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Covid-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Öğr. Gör. Uzm. Gizem Küçük Köprülülü ’nün anlatımıyla ‘Koronovirüsün Vücudumuzda İzlediği Biyolojik Yol’ konulu videoya erişmek için tıklayınız.

Covid-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Belirtileri ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır.

Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.

Hastalıktan korunmak için sosyal izolasyon ve hijyen en önemli etkenler arasındadır.

Ameliyathane Hizmetleri programı Öğretim Görevlimiz Deniz Gür Avcı’nın anlatımıyla ‘Maske ve Eldiven Kullanımı’ konulu videoya erişmek için tıklayınız.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Covid-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin;

Sağlık Bakanlığı tarafından Yeni Koronavirüs hastalığı hakkında güncel bilgilerin paylaşıldığı ve korunma yöntemlerinin neler olduğuna dair detaylı bilgilerin yer aldığı siteye ulaşmak için tıklayınız.

Önemli Linkler

Sağlık Bakanlığı

Bilgilendime Materyalleri

Dünya Sağlık Örgütü