Program Tanımı

Moda Tasarımı; toplumun farklı kesimlerinde, özellikle genç neslin yenilik ihtiyacını ve yenilikçilik arayışını karşılamak üzere oluşan endüstriyel tasarım alanıdır. Moda Tasarımı Programı ise giyim arayışı ve bu yönde ortaya çıkan eğitim ihtiyacını karşılamak üzere, yeni nesil tekstil ürünlerini kullanarak veya standart malzemelerle giyim formunu güncel anlayışın ihtiyacına cevap verecek şekilde tekrar yorumlayan bir sanat tasarımı programıdır.

Programın Amacı

Moda Tasarımı Programı, sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak; moda olgusunu, tasarım kriterlerini, moda trendlerini, konfeksiyon bilgisini, aksesuar tasarım ve üretim tekniklerini kapsayan bilgisayar destekli ve proje tabanlı ders içerikleriyle, yeterli ve güncel bilgilerle donanmış meslek elemanlarını iş dünyasına kazandırmayı hedeflemektedir. Çağdaş moda anlayışına sahip, teorik ve pratik eğitimi birlikte almış, yaratıcılıkta uzmanlaşmış, güçlü görsel ve iletişimsel yeteneklere ve üretim bilgisine sahip tasarımcıların yetiştirilmesi esas alınmıştır.

Kariyer Olanakları

Moda Tasarımı Programı mezunlarının iş alanı oldukça geniştir. Program mezunları, konfeksiyon sektörünün tasarım, planlama, kalıp (modelhane), kesim, üretim, kalite kontrol, pazarlama departmanlarında, dokuma, örme, baskı departmanlarının hem üretim, hem de tasarım departmanlarında, tekstil işletmelerinin desen tasarım, ürün geliştirme departmanlarında, moda evlerinde, moda ajanslarında, işletmelerin ihracat birimlerinde (yurt dışı bağlantılarla gerçekleştirilen ithalat ihracat ve müşteri ilişkileri departmanlarında), tasarım stüdyolarında, sahne sanatları ile ilgili çalışabilir, bireysel işlerini kurabilirler.