Ara Sınav (Online) Uygulama Usul ve Esasları

T.C.

İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı

Ara Sınav (Online) Uygulama Usul ve Esasları

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında uzaktan eğitim sistemi ile verilen derslerin ara sınavları, sınav takviminde belirtildiği şekli ile online olarak 04-14 Mayıs 2020 tarihleri arasında OİS üzerinden tamamlanacaktır. Sınavlara katılacak öğrencilerimizin dikkat etmesi gereken hususlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. 

1. Sınav ortamında yalnız bulunmakla ve soruları herhangi bir öğrenme kaynağı olmadan ya da kimseden destek almadan bireysel olarak cevaplamakla yükümlüsünüz.

2. Sınav sorularının her türlü ortamda kopyalanması ve paylaşılması, yasalarımızca suç teşkil etmekte ve bu tür eylemlerin cezai sorumluluğu bulunmaktadır.

3. İnternet veya elektrik kesintisi, şarj, cihaz arızası, vb. nedenler mazeret olarak kabul edilmeyeceği için sınav esnasında kullanacağınız cihaz ve gerekli ekipmanların kontrolünün önceden yapılması tavsiye edilmektedir.

4. Sınava meşru mazeretleri ile giremeyen öğrenciler diğer sınavlarda olduğu gibi geçerli mazeretlerini belgelendirmek koşulu ile ilan edilecek tarihlerde OİS üzerinden mazeret sınavına başvurabileceklerdir.

5. Sınava bilgisayar, cep telefonu, tablet vb. cihazlar ile girilebilmektedir. Ancak teknik aksaklığın en aza indirgenmesi adına bilgisayar ile sınava katılmanız tavsiye edilmektedir.

 6. Sınav süreleri, soru sayıları ve ara sınav yüzde oranı dersi veren Öğretim Görevlimizce belirlenmekte olup ders bazlı değişiklik gösterebilmektedir.

 7. Online sınav programında belirtilen sınav süreleri, saat aralığı niteliğinde olup başlangıç saatini baz almanız gerekmektedir. Sınav için tanınacak süre ilgili Öğretim Görevlisinden öğrenilebileceği gibi online sınav ekranının sağ üst köşesinde de görüntülenebilecektir. Sınav başlangıç saati itibari ile sayaç geri sayıma başlayacak, geç girilen süre sınav sürenizden düşülecektir.

8. Herhangi bir neden ile sınavdan çıkmak zorunda kalan öğrencilerimiz, sınav süresi içerisinde sisteme tekrar giriş sağlayabilir ve kaldığı yerden devam edebilirler.

9. Sınav başladığında ekranda yalnızca bir soru görülecektir. Soruyu cevaplandırarak ya da boş bırakarak bir sonraki soruya “ileri” butonu ile ilerleyebileceksiniz. “Sınavı Sonlandır” butonuna tıklamadığınız sürece sorular arasında ileri ya da geri gidebilme, boş bıraktığınız sorulara dönebilme ve işaretlemiş olduğunuz şıkları değiştirebilme imkanınız bulunmaktadır. “Sınavı Sonlandır” butonuna tıklamanız, sınavınızı tamamladığınız anlamına gelmekte olup bu işlemden sonra herhangi bir değişiklik yapamazsınız. 

Online Sınav Duyurusu


Değerli Öğrencilerimiz,

Covid-19 Salgını kapsamında eğitim- öğretim süreçleri Yükseköğretim Kurulu öncülüğünde devam etmektedir. Yeni gelişmeler, yeni kararları ve uygulamaları da bazı değişiklikleri de beraberinde getirmektedir.

Bu kapsamda sizlerden gelen görüş ve öneriler, dersi veren akademisyenlerimizin önerisi ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından gelen güncel yazılar dikkate alınarak ders değerlendirme kriterleri  ödev ya da sınav şeklinde belirlenmiştir. Sınavlar, 04.05.2020 tarihi itibari ile başlayacak olup online sınav olarak uygulanacak derslerin listesi ekte verilmiştir.

Ödev olarak değerlendirilmesi yapılacak derslerde son teslim tarihi olarak “ 1 Haziran 2020 “ belirlenmiştir.

Salgın dolayısıyla eğitim-öğretim süreçlerinde yaşanan değişiklikleri yakından takip ettiğimizi ve siz değerli öğrencilerimizi mağdur etmeyecek önlemleri ivedilikle uygulamaya geçirdiğimizi bilmenizi isteriz. Süreç boyunca yanınızda olduğumuzu ve her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili bizlere ulaşabileceğinizi tekrar hatırlatmak isteriz. Sağlıklı günler diliyor evde kalmanızı temenni ediyoruz.

Online Sınav Derslerinin Listesine ulaşmak için tıklayınız.

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Online Yapılan Derslerin Ara Sınav Programı

Ara sınav programı normal öğretim ikinci öğretim ve üniversite seçmeli olmak üzere üç ayrı tablo halinde hazırlanmıştır. Her öğretim türü dosyasında 1.ve 2.sınıf dersleri ilgili programın içerisinde bulunmaktadır.

 Normal Öğretim Ara Sınav Programına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

İkinci Öğrerim Ara Sınav Programına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Üniversite Seçmeli Dersler Ara Sınav Programına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Mazeret Sınavı Duyurusu için Tıklayınız.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Akademik Takvim Değişikliği ve Uygulanacak Ölçme Değerlendirme Yöntemleri için Tıklayınız.