2018-2019 BAHAR AZAMİ SÜRELER

                Yüksekokulumuza 2014 yılı ve öncesinde kayıt yaptıranlar, azami sürelerini tamamlamış bulunmaktadır. Azami süre bir yükseköğretimde belirlenen en fazla kayıtlı kalabileceğiniz süredir. Bu süre içerisinde mezun olmanız gerekir. Aksi takdirde 2547 sayılı kanunun 44. Maddesinin (c) bendinde belirtilen şartlara göre azami süreyi aşmış bulunursunuz. 2. sınıfta olup azami süresini dolduran öğrencilere kanun gereği sınav hakkı tanınır. Bu sınav hakkı sonunda kaldıkları ders sayısını 5 ve altına düşürenlere 3 dönem ekstra dönem hakkı verilir.

                Bu durumda olan öğrenciler (2014 ve öncesi kayıt yapıp mezun olamayan öğrenciler) açılacak sınavlardan faydalanıp kalan derslerini en kısa sürede tamamlamaları gerekir. Aksi takdirde mezun olmadan kayıtları silinebilir.

                Şişli Meslek Yüksekokulu olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında da azami süresini dolduran öğrencilerimiz bulunmaktadır. Bunun için 2019 Ocak ayında ilk sınavlarımız yapılmıştır. Sınavlar sonunda öğrencilerimizden mezun olanlar bulunmaktadır. Asgari ders sayısından fazla dersi kalanların da kayıtları silinmiştir. Dönem hakkı verdiğimiz öğrencilerin dönemleri işlenmiştir. Hakları bitmeden sınavları takip etmek durumundalar. İsterlerse bu öğrenciler yaz okulundaki derslerden de alıp mezun olabilirler. Ya da en erken 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz dönemi (Ekim 2019’da) kalan derslerini alıp başarılı olmaları gerekmektedir.

                2015 yılı giriş yapanların da yaz dönemi sonunda sınav hakları başlayacaktır. Bahar döneminde veya yaz okulunda kalan derslerini tamamlamaları gerekir. Aksi takdirde Ekim ayında açılacak sınav haklarından başarılı olamayanların kayıtları silinecektir. Konuyla ilgili web sayfasını takip edebilir veya öğrenci işlerine ulaşıp iletişim bilgilerinizi güncellemenizi öneririz. Süreçle ilgili bilgilendirmeler yapılmak üzere telefonla öğrencilerimizi aradığımızda bilgilendirmeler için sizlere ulaşabilmemiz gerekmektedir. İletişim bilgilerinizde değişiklik olduğunda öğrenci işleri birimine mutlaka bildiriniz.

Şişli Meslek Yüksekokulu

Öğrenci İşleri Müdürlüğü

444 78 68 Dahil:413

ogrenci.isleri@sisli.edu.tr

2018-2019 GÜZ AZAMİ SÜRELER

2547 Sayılı Kanunun 44 üncü maddesinin (c) fıkrasına göre; bir yıl süreli hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, öğrencinin her dönem kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın öğrenim süresi iki (2) yıl olan önlisans programlarının azami süresi dört (4) yıl olarak belirtilmiştir. 6569 Sayılı Kanunun yayım tarihi olan 26/11/2014 tarihi itibariyle önceki görülen eğitim süresinin sıfırlanacağı ve söz konusu tarihten itibaren azami sürenin başlaması uygun görülmüştür.

Azami öğrenim süresini dört (4) yılı dolduran 2014 yılı ve öncesi girişli son sınıf öğrencilerine (staj hariç en az 45 AKTS başarılı olanlar) devam şartını sağlayıp başarısız oldukları tüm derslerden ek sınav hakkı tanınacaktır. Sınava katılacak öğrencilerimizin, başvuru tarihleri arasında başvuru formu ile Öğrenci İşleri Birim Müdürlüğüne bizzat müracaat etmeleri gerekmekte olup, başvuru süreci dışında yapılacak müracaatlar kabul edilmeyecektir. Azami süreyi aşan öğrencilere uygulanacak kurallar İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Azami Süre Usul ve Esaslarında belirtilmiştir.

Ek sınavda her ders kredi başına ücretlendirilecektir. Kredi başı ücreti ise; Mütevelli Heyetimizce kayıt yenileme sürecinde uygulanan kredi başı ücretin 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı için %50 indirimli hali olan 140,00 TL belirtilmiştir. Ücret hususunda detaylı bilgiyi Mali İşler Birimi’nden (mali.isler@sisli.edu.tr) alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Öğrenci İşleri Birimi ile görüşebilir veya ogrenci.isleri@sisli.edu.tr adresine sorularınızı yazabilirsiniz.

2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ

AZAMİ SÜREYİ AŞAN ÖĞRENCİLER İÇİN EK SINAV TAKVİMİ

BİRİNCİ SINAV HAKKIBaşvuru Tarihi : 11-25 Ocak 2019Sınav Tarihleri : 4-8 Şubat 2019Sınavların İlanı : 15 Şubat 2019İKİNCİ SINAV HAKKIBaşvuru Tarihi: 18-25 Şubat 2019Sınav Tarihleri : 4-8 Mart 2019Sınav İlanı : 15 Mart 2019

İŞMYO-Azami Süresini Aşanlar Yönergesi

Azami Süre Ek Sınav Başvuru Dilekçesi

Azami Sürelerini Dolduran Öğrencilerin Ders Programı