Program Tanımı

Dünyamız, iletişim ve ulaşım teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte neredeyse küçük bir köy halini almıştır. “Küresel köy” olarak da tanımlanan günümüz dünyasında ticari, kültürel, politik, diplomatik, sportif, hukuki ve diğer birçok alanda sürdürülen faaliyetler hızla artmaktadır. Dünyanın ortak dili (lingua franca) ise İngilizce’dir. İngilizce dilbilgisi ve çeviri becerisi gerek çalışma yaşamı gerekse kişisel/sosyal gelişim için önemli bir gereksinim haline gelmiştir.

Uygulama İngilizce ve Çevirmenlik Programı, yazılı ve sözlü çeviride ihtiyaç duyulan nitelikte ve donanımda profesyonel meslek elemanlarını yetiştiren, çeviri kuram ve uygulamalarına katkıda bulunmayı amaçlayan bulunan ön lisans programıdır. Program mezunları “Meslek Elemanı” unvanını almaktadır.

Programın Amacı

Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı, İngilizce dilini etkin ve akıcı kullanabilen, yazılı ve sözlü çeviri bilgi ve becerilerine sahip, profesyonel meslek elemanlarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Kariyer Olanakları

Program mezunları, yazılı veya sözlü çeviri ihtiyacı bulunan tüm kurum veya kuruluşta görev alabilmektedir. Program mezunlarının; yeminli tercüman büroları, kamu kuruluşları (Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Konsolosluklar, Kültür ve Turizm Bakanlığı…), çok uluslu şirketler, medya kuruluşları, turizm ve konaklama sektörü, sivil toplum kuruluşları gibi geniş bir istihdam alanı bulunmaktadır.