Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular ne işe yarar ?

Bu alanda sıkça rastlanan soruların cevapları yer almaktadır. Sistemde karşılaşacağınız başlıklardan sorununuza en yakın seçeneğe tıkladığınız takdirde alt kısımda ki panelde sorunuzun cevabına erişim sağlamış olacaksınız.

Okulunuz ile ilgili bir sanal gezinti yapmam mümkün mü?

Sanal Gezinti adresine tıklayarak okulumuzun iç ve dış yapısı ile ilgili bilgi elde edebilirsiniz.

Okulunuz bünyesinde eğitim verilen kaç program var ?

 • Moda Tasarımı
 • Bankacılık ve Sigortacılık
 • Yerel Yönetimler
 • Sağlık Kurumları İşletmeciliği
 • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
 • Mimari Restorasyon
 • Yaşlı Bakımı
 • Çocuk Gelişimi
 • Turizm ve Otel İşletmeciliği
 • Aşçılık
 • Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
 • Grafik Tasarımı
 • Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri
 • İlk ve Acil Yardım
 • Anestezi
 • Adalet
 • Fizyoterapi
 • Radyoterapi

Şişli Meslek Yüksekokulu'nu diğerlerinden ayıran farklarınız nelerdir?

Farklarımızı 6 temel noktada toplayabiliriz.

Bizim İçin Anlamınız ve Öneminiz

Öğrencilerimiz, Okulumuza adım attıkları günden itibaren aileleriyle birlikte bizim geniş ailemize katılmış olacaktır. Şişli Meslek Yüksekokulunda her öğrencinin mutlaka bir danışmanı olacaktır. Danışmanlar öğrencilerin eğitim-öğretim sürecini yakından takip edeceklerdir. Bu takip sürecinde öğrencilerimizle sınırlı kalınmayıp aileleri ile yakın ilişki içinde olunacaktır.Psikolojik Danışma ve Rehberlik birimimiz ve tüm gücümüzle her aşamada yanınızda olacağımızı tüm içtenliğimizle ifade ediyoruz.

Burs İmkanı

Okulumuzda verilen burslar; eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek, başarılı öğrencileri desteklemek, öğrencilerin spor, kültür ve sanat faaliyetlerini özendirmek amacını taşır. Bu burslar; YGS başarı bursu, dönem başarı bursu, sosyal-dayanışma bursu, kurum kursu, eğitime destek bursu şeklindedir. Bahse konu burslara ait burs oranları her akademik yılın başında Mütevelli Heyet tarafından belirlenir. Okulumuzu ilk 3 tercihine yazan öğrencilerimiz başarı bursu ile ödüllendirilir.

Uygulamalı Eğitim

Derslerimizde teorinin yanı sıra pratik uygulamalarla destekliyoruz. Tüm öğrencilerimiz alanlarıyla ilgili büyük kurum ve kuruluşlarda uygulama ve staj yapma olanağına sahiptirler.

İşlendirme

İşlendirme konusunda, Şişli bölgemizde yer alan ve okulumuz bölümlerinin ilintili olduğu büyük firma ve kurumlarla işbirliği görüşmelerimiz tamamlanmıştır. Mezunlarımız, okullarını bitirdikleri noktadan itibaren bu işbirliklerinden yararlanma olanağına da kavuşmuş olacaklardır. Onun için zaten sloganımız “ Mesleğin Olacak, Geleceğin Olacak” ifadesidir.

Şişli Üniversitesi Hedefimiz

Kurulmasını hedeflediğimiz Şişli Üniversitesi, mezunlarımıza dikey geçiş yaparak 4 yıllık lisans eğitimini tamamlama şansı da verecektir. Dikey Geçiş Sınavı ile yapılacak bu geçişlerden sonra Şişli Meslek Yüksekokulu ve Şişli Üniversitesi’nin müfredat uyumluluğu öğrencilerimizin kalan 2 yıllarını daha verimli geçirmesini sağlayacaktır.

Teknik Donanım ve Altyapımız

Şişli Meslek Yüksekokulu, bilgisayar laboratuarları ile, yabancı dile verdiği önem ile öğretim kadrosunun ve Şişli’nin gücü ile öğrencilerine pek çok olanağı bir arada sunmayı amaç edinmiştir.

Okulunuzdan 4 yıllık Lisans Bölümlerine Geçiş İmkanı Var mıdır?

Kesinlikle evet. Bu geçiş dikey geçiş olarak adlandırılmaktadır. Dikey geçiş, ÖSYM tarafından yapılan ve yurtiçinde 4 yıllık bir lisans programına devam etmek isteyen meslek yüksekokulları mezunlarının girmek zorunda olduğu yılda bir kez yapılan bir Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile gerçekleşen bir sistemdir.

DGS’ye bir yüksekokul programını o yıl bitirecek öğrenciler ve son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabilirler. Başvuru için not ortalaması sınırlaması yoktur. Katılım şartları ÖSYM'nin ilgili yıla ait DGS Kılavuzu'nda yayınlanır.

Başvuruların Nisan ayı içerisinde ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri, Meslek Yüksekokulu Müdürlükleri ve AÖF Büroları’na yapıldığı DGS, Temmuz ayı (genellikle) içerisinde yapılmaktadır.

DGS de, tüm meslek yüksekokulları mezunlarına ortak olarak uygulanan, sayısal ve sözel bölümden oluşan ÖSS benzeri bir yetenek testi uygulanmaktadır. Bu sınavda adayların muhakeme(akıl yürütme) becerileri ölçülmektedir. Öğrencilerin sınav başarı notları DGS puanları ve yüksekokul mezuniyet notlarının belirli bir oranının alınması ile hesaplanmaktadır. DGS puanını, adayların bu sınavda aldıkları sözel ve sayısal standart puanların yanı sıra, meslek yüksekokulu öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamaları ve yüksekokul programına yerleştirildikleri ÖSS puanları da etkilemektedir. Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılır.

Şişli Meslek Yüksekokulundan başarıyla mezun olan öğrencilerimizin, okumuş oldukları programla ilgili bir üniversiteye dikey geçiş olanakları bulunmaktadır.

Okulumuzun müfredatı bu geçiş düşünülerek intibakı kolaylaştırıcı biçimde düzenlenmiştir. Aşağıda, programlarımızın uyumlu oldukları 4 yıllık lisans eğitim bölümleri görülmektedir.

Şişli Meslek Yüksekokulu ne zaman ve nasıl öğrenci alacaktır?

Şişli Meslek Yüksekokulumuz, ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacaktır. » Öğrencilerimiz, ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu ile Tercih Formuna tercih dönemi tarihleri arasında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Okulunuzun Ücreti Nekadardır?

İsteğe bağlı İngilizce hazırlık programı ve ikinci öğretim de dahil olmak üzere yıllık 10.000TL + KDV’dir. Kayıt ücreti banka aracılığı ile aylık 10 eşit taksitle ödenebilir. Eğitim ücreti, kesin kayıt sırasında peşin ödenirse %10 indirim uygulanır.

Şişli Meslek Yüksekokulunun Fiziki Koşulları nasıldır?

Okulumuz takriben 10000 m2’lik bir alana sahiptir. Okulumuz programları destekleyecek sayıda derslik, kütüphane, laboratuvar ve idari ofislere sahiptir.

Okula uzaklığı 10 km olan 110 dönümlük sosyal aktivite alanı öğrencilerin kullanımına ücretsiz olarak sunulmuştur. Uygun hava koşullarında bazı uygulamalı dersler bu alanda yapılacaktır.

405 m² ve 275 koltuk kapasiteli konferans ve tiyatro salonu, öğrencilerin etkinlik ve toplantıları için, eşi, özel tiyatrolarda mevcut şekilde donatılmıştır.

Öğrencilerimiz, Şişli Belediyesi ile imzalanan protokol doğrultusunda, Şişli'de kurulan tüm spor sahalarından (halı saha, çim saha, voleybol ve bastekbol salonları) ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu, yüksek teknoloji bilgisayar laboratuarları ile donatılmış olup az sayıda okulun sahip olduğu fiber internet teknolojisine sahiptir.

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu öğrencileri, öğretim elemanları ve idari personel için yemekhane ve kafeterya hizmeti verilecektir. Bu hizmetin verilmesinde kalite ve ucuzluk daima ön planda olacaktır. Öğrencilerin, akademik ve idari personelin ihtiyaçlarını karşılayacak kantin ve çay ocaklarının hijyenik kurallara uygun hizmet vermesi daima kontrol altında bulundurulacaktır. Yemekhanede tabldot yemek servisi hizmeti de verilerek tüm öğrencilerin ucuz ve sağlıklı beslenmesine önem verilecektir.

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin sağlık sorunları ile sürekli ilgilenen, bir doktor ve hemşirenin görev yapacağı sağlık birimi teşkil edilecektir. Ayrıca bölgemizde bulunan Şişli Belediyesi’ne bağlı tıp merkezlerinden öğrencilerimizin yararlanmaları sağlanacaktır. Ayrıca ilk muayene sonrası ciddi rahatsızlığı belirlenecek öğrencilerin kapsamlı teşhis ve tedavileri için bölgede bulunan tam teşekküllü bir hastane ile anlaşma yapılacaktır. Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının özel sağlık sigortası kapsamına alınması hususunda gerekli çalışmalar yapılacak; bütün öğrencilere ve çalışanlara ferdi kaza sigortası yapılması hedef olacaktır.

İstanbul’un merkezi sayılabilecek yerlerden biri olan Şişli bölgesinde herhangi bir ulaşım problemi mevcut değildir. Bölgede bulunan yeterli sayıdaki ana arterler ve tali yollar kullanılarak İstanbul’un diğer yerleşim bölgelerine kolayca ulaşmak mümkündür.

Şişli Bölgesi’nden İstanbul’un muhtelif semtlerine İETT ve Halk Otobüsleri, Metro, Metrobüs, Minibüs ve Dolmuş/Taksiler ile toplu taşımacılık hizmetleri verilmektedir. Belirtilen toplu taşımacılık hizmetleri ile şehir hatları denizcilik işletmeleri ve banliyö tren hizmetleri de entegreli olarak kullanılabilmektedir. Bu sayede daha uzak yerleşim bölgelerine toplu taşıma vasıtaları ile ulaşılması sağlanmış olmaktadır.

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu; öğrencilerinin Şişli bölgesinde yoğun olarak süren etkinliklerden azami istifade etmesi için gerekli olanakları sağlayacaktır. Yükseköğretim kurumlarının kuruluş amaçlarının başında yer alan eğitim ve araştırma faaliyetlerinin dışında kamuya güvenilir ve bilimsel bilgi verme görevi de vardır. Bunu gerçekleştirmek için öğrencilere, öğretim elemanlarına ve kamuya ilgi alanlarına yönelik konferans, panel, seminer, sempozyum gibi kültürel etkinlikler yapılmasına önem verilecektir. İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu’nda akademik takvime bağlı olarak yürütülen eğitim-öğretim çalışmaları yanında, güncel konuları içeren, önemli gün ve haftalarda; bilim, sanat, kültür ve felsefe konularında ünlü akademisyen, sanatçı, uzman ve sivil toplum elemanları ile birlikte çeşitli konularda sunumlar yapılacaktır.

Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından kurulacak öğrenci kulüpleri ile folklor, sinema, tiyatro, geziler, spor, konserler gibi faaliyetlere iştirak sağlanacaktır. Ayrıca mevcut programlara uygun faaliyet gösterecek sosyal ve bilimsel öğrenci kulüplerinin kurulması teşvik edilecektir.

Hız-bilgi-doğruluk bağlamında gerekli alt yapı ve hizmet tercih edilen Proquest veritabanı programı ile sağlanmış olacaktır. Kütüphanemizde bulunan yayınların dijital ortamda bulunabilir olması için tedarik edilen yazılımla, kütüphanede bilgi bulmak için rafları tarayıp, vakit kaybetmeye son verilecektir. Kütüphanemiz ANKOS (Anatolian University, Libraries Consortium) üyesi olacaktır. Veri tabanları ANKOS kapsamında satın alınacaktır. Ayrıca bu veri tabanı çeşitli veri tabanları ile karşılaştırılacak farklılık olursa, farklı veri tabanı ile farklı yayınlara elektronik ortamda ulaşma olanakları sağlanacaktır.

Kütüphanemizde ödünç alma sistemi tamamen otomasyon ortamında gerçekleştirilecektir. Ödün yayın takibi ve süre uzatımı uygulaması kullanılacak program dahilinde yapılabilecektir. Kitap dışı materyaller içindeki CD türündeki materyaller de program üzerinden bilgisayar ortamına aktarılarak elektronik ortamda erişimlerine imkan sağlanacaktır.

İletişim Bilgileriniz nelerdir ?

Adres : Odesa Bulvarı, No: 26 34384 Şişli / İstanbul

Telefon : 444 78 68

Faks : 0 (212) 250 95 53

Web : www.sisli.edu.tr

e-mail : info@sisli.edu.tr


facebook/istanbulsislimyo

twitter/sislimyo

instagram/sislimyo

youtube/sislimyo

TR EN