Program Tanımı

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser hastalığının tedavisinde kullanılan en önemli yöntemlerden biri Radyasyon onkolojisidir. Radyasyon onkolojisi; Radyoterapistler, Radyoterapi Uzmanları ve Radyoterapi Teknikerlerinden oluşan bir ekip çalışmasıyla gerçekleştirilen bir tedavi sürecidir. Radyoterapi Programı, radyasyon onkoloğuna tedavi sırasında ve sürecinde yardımcı olabilecek nitelikli radyoterapi teknikerleri yetiştiren önlisans programıdır. Radyoterapi Programından mezun olanlar “Radyoterapi Teknikeri” unvanını almaktadır.

Programın Amacı

Radyoterapi Programının amacı; değişen sağlık koşullarına uyum sağlayabilen, problem çözme ve yüksek iletişim becerisine sahip, ekip çalışmasına yatkın, teknolojik araç ve gereçler kullanabilen ve hızla gelişen radyoterapi alanında kendini sürekli yenileyen, mesleki becerilerle donatılmış bireyler yetiştirmektir.

Kariyer Olanakları

Radyoterapi Programı mezunları, kamu ve özel hastanelerin onkoloji klinikleri ve özel teşhis merkezlerinde radyoterapi teknikeri olarak görev alabilirler.