Program Tanımı

Ağız ve Diş Sağlığı Programı, kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla;  diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre  çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli, sabit diş ve çene laboratuvar çalışmalarının yapılmasında diş hekimine yardımcı olan, tedavi malzemelerinin hazırlanması ve kullanıma hazır halde tutulmasını sağlayan sağlık teknikerlerini yetiştiren önlisans programıdır. Ağız ve Diş Sağlığı Programı mezunları “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” unvanını almaktadır.

Programın Amacı

Ağız ve Diş Sağlığı Programı, ağız ve diş sağlığı alanında sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Kariyer Olanakları

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri; devlet hastaneleri, diş hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi kamu kuruluşlarında yer alan diş protez laboratuvarlarında,  özel kesime ait özel diş protez laboratuvarlarında istihdam edilmektedir. Program mezunları, diş protez laboratuvarı kurma yetkisine de sahiptir.